+48 516 410 218 biuro@fotowoltage.pl

Doładuj się wiedzą!

Doładuj się wiedzą!

Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?

Każda elektrownia słoneczna składa się z 5 elementów:

  1. Panele fotowoltaiczne – zamieniają promienie słoneczne na energię elektryczną. Są połączone szeregowo w tzw. łańcuch, który prowadzony jest bezpośrednio do inwertera. Obecnie na rynku dostępne są moduły wytwarzane z ogniw monokrystalicznych i polikrystalicznych.
  2. Inwerter – zwany też sercem instalacji. To on przemienia prąd stały w zmienny, dzięki czemu możesz go wykorzystać do zasilenia urządzeń w domu. Jest także odpowiedzialny za badanie i dostosowanie parametrów prądu dostarczanego z sieci. Ponadto, w razie jakiejkolwiek awarii, odłącza zasilanie.
  3. Konstrukcja montażowa – to aluminiowe profile wraz z klemami, śrubami, hakami i innymi, zależnymi od umiejscowienia paneli, elementami.
  4. Kable i konektory – łączą poszczególne panele w łańcuchy, czyli tzw. stringi, jak również umożliwiają ich podłączenie do inwertera.
  5. Zabezpieczenia – aby instalacja była jak najbardziej bezpieczna, powinieneś zadbać o pełne zabezpieczenia, tj. po stronie prądu stałego (DC) i przemiennego (AC), różnicowe, przepięciowe, a dla instalacji powyżej 10 kW również topikowe.
Na co zwrócić uwagę przed inwestycją?

Czy u każdego sprawdzi się fotowoltaika? Jakie są przeciwwskazania do wykonania instalacji? Na co zwrócić uwagę podczas planowania inwestycji?

1. Ekspozycja dachu

Jeśli masz do dyspozycji jedynie północną połać, instalacja elektrowni słonecznej nie jest dobrym pomysłem. Orientacja wschód-zachód może wymagać zwiększenia mocy instalacji w celu uzyskania optymalnych wyników rocznych.

2.  Nachylenie dachu

Warto też zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu – na płaskim należy zastosować konstrukcję wyniesioną, co generuje dodatkowe koszty.

3. Odpowiednia powierzchnia pod panele

Zdarza się, że dach ma skomplikowaną bryłę, posiada wiele kominów, okien, jaskółek. Nie zmieści się na nim odpowiednia ilość paneli. Wówczas należy poszukać innego miejsca.

4. Zacienienie

Jeśli Twój dach jest częściowo zacieniony, np. przez rosnące nieopodal drzewa, bądź wystające kominy, warto przemyśleć lokalizację paneli albo zastosować optymalizację.

5. Pokrycie dachowe

Dach ma już kilka dobrych lat i planujesz jego wymianę w niedługim czasie? W takim razie rozsądnym będzie wstrzymanie się od montażu fotowoltaiki i wykonanie instalacji, kiedy będzie już w pełni gotowy.

Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych?

Na rynku wyróżniamy dwa rodzaje ogniw fotowoltaicznych, z których wykonywane są panele: polikrystaliczne i monokrystaliczne. Jakie są między nimi różnice? 

Panele wykonane z ogniw polikrystalicznych mają moce w przedziale 30-280 W, a ich sprawność wynosi około 15%. Występują w kolorze granatowym i niebieskim.

W ich przypadku bardzo istotny jest kąt padania światła – muszą być skierowane na południe, aby pracowały z pełną sprawnością.

Oprócz elektrowni słonecznych znajdują również zastosowanie w produkcji energii do oświetlenia ulicznego, czy też przejść dla pieszych.

Panele z ogniw monokrystalicznych charakteryzują się znacznie większą mocą (od 290 W w górę) i sprawnością (18-21%). Są granatowe i czarne. 

W porównaniu do rozwiązania polikrystalicznego, spadek sprawności z czasem jest dużo niższy.

Mają zastosowanie głównie w budowie elektrowni słonecznych i to w tej technologii obecnie wykonywanych jest większość paneli.

Jak zbudowany jest panel fotowoltaiczny?

Każdy panel posiada ogniwa fotowoltaiczne, które połączone są ze sobą równolegle i/lub szeregowo. Folia EVA i PET pozwalają na ich laminację tak, aby pozostały one w próżni. Od spodu są chronione przez spód ramy, czy tzw. “backsheet”, natomiast od góry przez szybę hartowaną. Całość osadzona jest w aluminiowej ramie, która zapewnia dodatkowe usztywnienie

Czym są panele bifacial?

Na rynku spotykamy panele jednostronne – “monofacial” oraz dwustronne – “bifacial”. Czym się różnią? Kiedy zastosować poszczególne moduły?

Jednostronne panele fotowoltaiczne odbijają światło tylko z jednej strony. To właśnie takie modele spotykamy najczęściej na rynku.

Panele dwustronne zarówno z jednej, jak i z drugiej strony posiadają warstwę aktywną w postaci szkła hartowanego lub innego przepuszczającego światło materiału. Dzięki temu mogą osiągnąć średnią wydajność większą o około 15%, a w punkcie szczytowym nawet o 25%.

Kiedy warto zainwestować w moduły bifacial? 

Wtedy, gdy nasza instalacja będzie zamontowana na gruncie. Tylko w takiej sytuacji uzyski będą widocznie większe. Znaczenie ma również rodzaj podłoża – białe powierzchnie najlepiej odbijają światło.

Czy panele są odporne na warunki atmosferyczne?

Zanim panele trafią do sprzedaży, przechodzą 4-krotne badanie jakości. Jakiekolwiek ukryte wady podlegają gwarancji. Wówczas panel wysyłany jest do szczegółowej ekspertyzy.

A co w przypadku zalegającego śniegu, gradobicia, czy silnego wiatru? Każdy oferowany przez nas panel wytrzymuje obciążenie 5400 Pa. 

Nie ma więc żadnej obawy o to, że pod ciężarem śniegu ulegnie on zniszczeniu. Oczywiście, można je odśnieżać, ale jest to zalecane tylko w przypadku, kiedy istnieje ryzyko, że dach nie wytrzyma obciążenia. Z energetycznego punktu widzenia, biorąc pod uwagę całoroczną produkcję, nie ma to znaczenia.

Występujące w Polsce gradobicia również nie stanowią ryzyka dla modułów.

Jeśli chodzi o podmuchy wiatru, to są one zagrożeniem, ale tylko dla paneli, które zostały nieprawidłowo zamontowane. Warto zaznaczyć, że w przypadku stwierdzenia takiego stanu rzeczy, moduł automatycznie traci gwarancję. Dlatego tak ważne jest, by świadomie wybierać firmę, która instaluje fotowoltaikę.

Podsumowując, panele są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Jeśli montuje je doświadczona ekipa, nie powinieneś mieć jakichkolwiek obaw o ich funkcjonowanie.

Optymalizacja paneli fotowoltaicznych

Optymalizatory paneli fotowoltaicznych to nic innego jak przetwornice mocy. W systemie, który jest w takowe wyposażony, wpływ poszczególnych paneli na pozostałe jest zminimalizowany. To powoduje, że panel, który jest zacieniony, uszkodzony, czy też pod nieoptymalnym kątem nie oddziałuje negatywnie na pozostałe.

Często spotykamy się ze stwierdzeniami, że optymalizatory rozwiążą problemy zacienienia, nieodpowiedniego kąta, czy innych nieprawidłowości. Nic bardziej mylnego.

Nawet w przypadku, kiedy każdy panel jest zoptymalizowany, ale występują przeszkody w postaci m.in. zacienienia, elektrownia nie będzie pracować na tyle dobrze, aby pokryła nasze zapotrzebowanie energetyczne.

Należy mieć również na uwadze, że optymalizatory to dodatkowy koszt. 

Jak działa elektrownia słoneczna?

Podstawą działania każdej elektrowni słonecznej są ogniwa fotowoltaiczne, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Dzięki niemu energia słoneczna przekształcana jest w prąd stały. Jak to możliwe?

Ogniwa zbudowane są z materiału półprzewodnikowego, jakim jest krzem. Taki materiał przewodzi ładunek elektryczny pod wpływem działania czynników zewnętrznych, czyli np. promieniowania słonecznego.

Prąd powstający w modułach przekazywany jest do inwertera (falownika), który przekształca prąd stały w zmienny. Ten nadaje się do wykorzystania w domowych gniazdkach. 

Ważnym elementem instalacji jest licznik dwukierunkowy, czyli taki, który liczy ile energii pobrałeś z sieci oraz ile przekazałeś do sieci celem magazynowania.

Jak wygląda obsługa elektrowni słonecznej?
Instalacja fotowoltaiczna jest w pełni bezobsługowa.

Gdy ją zamontujesz, Zakład Energetyczny nieodpłatnie wymienia licznik na dwukierunkowy, a następnie wydaje potwierdzenie o podłączeniu miktoinstalacji do sieci.

Wówczas wystarczy uruchomić inwerter i elektrownia zaczyna działać.
Czy elektrownia fotowoltaiczna wymaga konserwacji?
Zgodnie z zaleceniami producentów paneli, dobrze jest, aby umyć je raz na 5 lat, o ile nie znajdują się w miejscu szczególnie zapylonym (np. tartak). Wówczas częstotliwość mycia należy dostosować do stopnia zabrudzeń, jakie powoduje otoczenie.

W standardowym przypadku deszczówka wystarcza, aby zmyć drobne zanieczyszczenia i nie ma to wpływu na produkcję prądu.

Warto również raz na czas sprawdzić, czy na modułach nie znajdują się drobne przeszkody, jak np. liście. Może to wpłynąć negatywnie na ich pracę.

To tak naprawdę wszystko, co musisz robić, aby utrzymać elektrownię w należytym stanie. Brzmi dobrze, prawda?
Czy fotowoltaika powoduje hałas?

Panele fotowoltaiczne nie generują żadnego hałasu. Jedynie inwerter wytwarza dźwięk w granicach 18 – 25 dB. Te wartości można przyrównać do:

ludzkiego szeptu,

szumu liści (przy łagodnym wietrze).

Są to zatem dźwięki, które nie są uciążliwe dla ludzkiego ucha. Nie ma obaw, że usłyszymy je wykonując codzienne czynności w naszym domu. 

Kto może zamontować instalację fotowoltaiczną?

Według prawa, na własny użytek może zrobić to każdy. Jednak zgłaszając mikroinstalację do swojego Zakładu Energetycznego musisz przedstawić zaświadczenie instalatora, który:

1. Posiada certyfikat potwierdzający kwalifikację do instalowania odnawialnych źródeł energii dla systemów fotowoltaicznych.

lub

2. Posiada ważne świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

lub

3. Posiada uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych do kierowania robotami budowlanymi.

Montując fotowoltaikę na własną rękę, pamiętaj, że jest to praca na wysokości, gdzie jeden panel waży 19 – 26 kg. Dodatkowo, przy nieodpowiednim podłączeniu aparatury istnieje ryzyko porażenia prądem.

Warto zastanowić się nad wyborem profesjonalnej ekipy z doświadczeniem i wiedzą, ponieważ źle zamontowane panele tracą gwarancję produktową. Samodzielny montaż może okazać się zatem pozorną oszczędnością.

Jak dobrać moc domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej?

Aby to ustalić wystarczy wziąć do ręki najnowszy rachunek za energię elektryczną. Oczywiście, im więcej, tym lepiej. Wówczas szacunki będą bardziej dokładne.

  1. Odczytaj swoje zużycie energii elektrycznej. Zwróć uwagę na okres, za jaki wystawiono rachunek. Do dalszych obliczeń potrzebne Ci dane za cały rok.
  2. Wartość podziel przez wskaźnik 0,9, aby uwzględnić część energii zatrzymywanej przez Zakład Energetyczny (0,9, bo część energii zużyjesz od razu i to jest w 100% Twoje, a część odbierzesz z Zakładu Energetycznego w 80%).
  3. Na naszej szerokości geograficznej elektrownia fotowoltaiczna produkuje około 1 000 kWh rocznie z 1 kWp. Zatem przy założeniu, że panele będą montowane pod odpowiednim kątem (około 15-35 stopni), optymalna moc elektrowni to otrzymany wcześniej wynik podzielony przez 1 000 kWh i zaokrąglony do pierwszego miejsca po przecinku.

Przećwiczmy to na konkretnym przykładzie:

Pan Jan otrzymuje fakturę za energię elektryczną co 2 miesiące. Jego zużycie wynosi 925 kWh.

Mnożymy wynik przez 6, aby otrzymać roczne zużycie:

6 [msc] x 925 [kWh/kW] = 5 550 [kWh/kW] rocznie

Dzielimy przez wskaźnik 0,9:

5 550 [kWh/kW] / 0,9 = 6 167 [kWh/kW]

Dzielimy przez 1 000 kWh:

6 167 [kWh/kW] / 1 000 kWh = 6,2 kW

Optymalna wielkość elektrowni dla Pana Jana to 6,2 kW.

Jakie są możliwości finansowania elektrowni słonecznych?

1. Gotówka

Jest rozwiązaniem zarówno dla Klientów indywidualnych, jak i biznesowych

2. Kredyt

Ta forma dedykowana jest dla Klientów indywidualnych. Obecnie banki oferują coraz bardziej korzystne warunki kredytowania OZE.

Przykład:

Cena elektrowni fotowoltaicznej: 40 000 zł

Raty: 60 x 766,63 zł
Kwota do spłaty: 45 998 zł

RRSO: 5,79%

3. Leasing

Przeznaczony dla Klientów biznesowych. Dzięki współpracy z wieloma bankami, jesteśmy w stanie zaproponować atrakcyjne warunki, gdzie miesięczna rata leasingu jest równa lub mniejsza cenie, jaką firma płaci za energie elektryczną.

Po ilu latach zwróci się inwestycja w fotowoltaikę? Jaka będzie stopa rentowności?
Potrzebne do tego będą następujące dane:
  1. Cena, jaką zapłaciłeś za fotowoltaikę.
  2. Cena, jaką płaciłeś do Zakładu Energetycznego za 1 kWh.
Zróbmy to na konkretnym przykładzie:
  • Pan Jan zainstalował elektrownię o mocy 10 kW. Jej koszt wyniósł 43 000 zł.
  • Cena za 1 kWh, którą Pan Jan płacił do Zakładu Energetycznego to 0,65 gr.
  • Instalacja o mocy 10 kW wyprodukuje 10 000 kWh rocznie.
Kwota, jakiej Pan Jan nie zapłaci do Zakładu Energetycznego:
10 000 kWh * 0,65 gr = 6 500 zł rocznie
 
Okres zwrotu z inwestycji, przy założeniu braku dofinansowania z programu “Mój Prąd” wynosi:
43 000 zł / 6 500 zł = 6,6 lat
 
Okres zwrotu z inwestycji, przy założeniu, że jest ona dofinansowania programem “Mój Prąd”:
38 000 zł / 6 500 zł = 5,8 lat
 
Obliczmy zatem stopę rentowności takiej inwestycji:
W pierwszym przypadku wyniesie ona:
1 / 6,6 * 100% = 15,2 %
Natomiast w drugim:
1 / 5,8 * 100% = 17,2 %
Czym jest moc bierna?
W przypadku Klientów biznesowych często spotykamy się z naliczaniem opłat dystrybucyjnych za ponadumowny pobór energii biernej. Co to oznacza? Czym jest energia bierna? Kiedy można spodziewać się naliczenia dodatkowych opłat?

Aby urządzenia prawidłowo działały konieczne jest pobieranie energii biernej i czynnej. Bierna jest niezbędna do funkcjonowania wielu odbiorników (np. silników, transformatorów), natomiast czynna jest zamieniana na ciepło lub pracę użyteczną.

Wyróżniamy energię bierną indukcyjną (pobraną) i pojemnościową (oddaną).

Opłata za jej ponadumowny pobór występuje w przypadku, kiedy stosunek poboru energii biernej do energii czynnej jest większy lub równy 0,4. Dzieje się tak, ponieważ przepustowość sieci elektrycznej jest zależna od przepływu obu rodzajów energii. Im większe obciążenie energią bierną, tym mniej możemy dostarczyć energii czynnej.

Jak można sobie z tym poradzić?
Rozwiązaniem jest montaż dławików (dla energii biernej indukcyjnej) lub kondensatorów (dla energii biernej pojemnościowej). Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, jak również zwiększysz żywotność kabli i innych urządzeń przewodzących prąd.
Czy operator ma obowiązek przyłączyć mikroinstalację do sieci? Kto ponosi koszty?
Ustawowym obowiązkiem operatora sieci energetycznej jest podłączenie mikroinstalacji do sieci w ciągu 30 dni od dostarczenia kompletu dokumentów.

Jeżeli dana nieruchomość jest już podłączona do sieci jako odbiorca, koszty związane z przyłączeniem instalacji fotowoltaicznej (wymiana lub przeprogramowanie licznika, zainstalowanie zabezpieczeń na sieci) ponosi w pełni Zakład Energetyczny.
Co oznaczają poszczególne klasy energetyczne? Czy warto zawsze wybierać najwyższą?
Klasa energetyczna urządzenia mówi o jego efektywności energetycznej. Znając ją wiemy, ile kilowatogodzin rocznie zużyje dany sprzęt. Warto mieć na uwadze, że testy przeprowadzane są w warunkach laboratoryjnych, co oznacza, że w praktyce zużycie jest zazwyczaj większe. Ponadto, na pobór prądu ma wpływ również ustawienie sprzętu.

Obecnie producenci posługują się 10-cioma klasami: A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F, G, gdzie A+++ jest uznawana jako najlepszą, a G najgorszą.

Od marca 2021 roku będą obowiązywać nowe etykiety, w których nie znajdziemy już klas “z plusem”. Klasa A będzie klasą najlepszą, a G najgorszą. Sprzęty z klasy A+++ nie znajdą się wyżej niż w klasie B, natomiast urządzenia klasy A+ spadną do klasy G.

Im wyższa klasa urządzenia, tym mniejsze zużycie prądu, ale też wyższa cena. Czy zawsze opłaca się celować w najwyższą półkę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku urządzenia, które z dużym prawdopodobieństwem nie będzie pracowało bezawaryjnie po okresie gwarancji, dopłata kilkuset złotych nie przyniesie oszczędności. Rzadko też wybieramy wyższą klasę energetyczną dla sprzętów, które nie pracują z dużą częstotliwością i na odwrót.

Planując zakup jakiegokolwiek urządzenia, warto wszystko przeliczyć i dostosować wybór do swoich potrzeb. W przeciwnym wypadku możemy osiągnąć odwrotny efekt.
Czym różnią się elektrownie on-grid od elektrowni off-grid?

Instalacja fotowoltaiczna w systemie on-grid podłączona jest do sieci elektroenergetycznej. Oznacza to, że każda nadwyżka prądu, jaką wyprodukujemy jest przesyłana do Zakładu Energetycznego, skąd, dzięki systemowi opustów, możemy ją w 80% odebrać.
Jeśli zdarzy się przerwa w dostawie prądu, czy też jakakolwiek inna awaria – nasza instalacja jest wyłączana.

W przypadku elektrowni off-grid wyprodukowane nadwyżki gromadzone są w akumulatorze – instalacja jest zatem niezależna od sieci elektroenergetycznej. Takie rozwiązanie sprawdza się dobrze w krajach, gdzie zdarzają się częste przerwy w dostawie prądu, np. w USA. Daje to pewnego rodzaju niezależność kosztem zdecydowanie wyższej ceny za instalację.

Obecnie systemy off-grid nie są opłacalne dla posiadaczy fotowoltaiki. Koszt akumulatora może stanowić ponad połowę ceny całej instalacji. Obserwuje się jednak rosnącą tendencję wykorzystywania tego rozwiązania, zwłaszcza w Niemczech.

Wady i zalety instalacji na gruncie

Nie chcesz montować paneli fotowoltaicznych na dachu? A może nie masz takiej możliwości przez liczne zacienienia lub nieodpowiednia orientację połaci? Przeczytaj jakie są wady i zalety instalacji na gruncie.

Wady:
1. Cena gruntowej elektrowni słonecznej jest wyższa ze względu na konstrukcję, na której osadzone są panele.
2. Instalacja na gruncie zabiera nam część działki, która nie może być zacieniona. Przy elektrowni do ok. 10 kW można przyjąć, że na każdy kW potrzebne jest 8m2 powierzchni.
3. Nie jest to dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie estetykę i ład przestrzenny wokół domu. Fotowoltaika na gruncie jest zdecydowanie mniej dyskretna niż panele zamontowane na dachu.
Zalety:
1. Panele zamontowane na gruncie mogą być ustawione we właściwym kierunku i pod odpowiednim kątem. Dzięki temu wydajność elektrowni wzrasta.
2. Instalacja ma lepszą wentylację niż tai na dachu.
3. Przy montażu na gruncie wykluczamy część ryzyka związanego z pracami na wysokości.

4. Mamy łatwiejszy dostęp do instalacji w razie prowadzenia prac serwisowych, takich jak np. mycie.

Fotowoltaika na trackerach

Trackery to mechanizmy pozwalające sterować położeniem paneli słonecznych tak, aby podążały za ruchem słońca. Rozróżniamy:

  • jednoosiowe – pozwalają na ruch w jednej osi (pionowej lub poziomej)
  • dwuosiowe – pozwalają na ruch w dwóch osiach (zarówno poziomej, jak i pionowej)

Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Na plus:

1. Jeśli zdecydujemy się na trackery,  możemy zwiększyć wydajność systemu fotowoltaicznego nawet o 30%.

2. W razie potrzeby czyszczenia, konserwacji, czy naprawy instalacji, mamy łatwiejszy dostęp do paneli, ponieważ możemy je ustawić pod dogodnym kątem.

3. Z racji tego, że elektrownia jest bardziej wydajna, możemy zamontować mniej paneli. To z kolei pozwala na zaoszczędzenie miejsca.

 Na minus:

1. Instalacja fotowoltaiczna na trackerach jest droższa w porównaniu z tradycyjną konstrukcją. 

2. Ze względu na występowanie mechanizmów, istnieje większe ryzyko awarii. 

3. Mechanizmy, w które wyposażona jest instalacja wymagają częstszej konserwacji.